Om du inte har möjlighet att köra en skaplig lång tur efter varje start är det en riktigt dålig idé att "varmköra" motorn då & då. Varje kallstart genererar en del sura produkter som tillsammans med kondensvatten ackumuleras i motoroljan. Kan du inte förånga det sura kondensvattenet genom att köra en längre tur med normal drifttemperatur kommer motorlager mm att bada i denna sura lösning efter ett tag.
Ett snabbare sätt att bryta ner motorn är att slå en skvätt svavelsyra i motoroljan i samband med oljebytet.

Efter årets sista oljebyte kör du en rejäl tur så att den nya oljan tvättar motorn genom, innan du ställer undan den. Evt kan du slå en tesked motorolja i varje cylinder också. Plocka ur batteriet fyll på batterivatten vid behov och ställ det på laddning gärna i ett kyligt men frostfritt rum, med en "smart" laddare, såsom Ctek. Gummibussningar, packboxar i framgaffel, slangar mm kan du ge lite silicon (såsom "Lister") så att de håller sig smidiga.
Somliga tappar bensinen ur tanken, andra fyller den till brädden. Ytterligare andra struntar i vilket. Kör du en förgasarhoj, tappa ur bensinen ur förgasaren, har du insprutning finns det inget att tappa ur.
Och vad du än gör; använd inte vinylglans på sadeln.
