Hej!
Tänkte höra om jag kunde få en enkel förklaring för hur en V-Twin uppträder? Vad är grejen om man jämför med en radtvåa till exempel. Ja, alltså förutom det rent visuella, så långt är jag med. Men vad är ups and downs?
Radtvåa = Parallelltwin..
Svaret du söker beror också helt på vilket motortyp du syftar på. Sporttwin som KTM RC8 eller Ducce 1198, eller customjärn som virago 250, Intruder eller HD?
Generallt sett får du betydligt sämre effekt ur en twin, men med fördelen att den är tillgänglig från lägre varv vilket gör att vardagsuplevelsen blir en "starkare" upplevelse.
Personligen gillar jag stora sporttwinnar på gata, det ger ett
oumph radfyror aldrig levererar, och håller man sig till europeer så får man det där härligt trasiga ljudet på köpet

(köper man HD får man en trasig på riktigt

, men det kostar ju såklart extra). På bana bryr jag mig om effekt inom det bästa intervallet, på gata ligger man ogärna mellan 12-16000 rpm dock, och då är tillgängligheten hos en twin underbar. Min SuperDuke började klättra och lyfta framhjulet redan från tämligen låga varv bara på ren gas, härlig känsla.