Skaffa hjälm - vad man bör tänka på

Pledians

New member
Får tacka för alla tips som har kommit!
3) Nu är Du uppe i en budget som en Indien resande icke-materialistisk-yoga-lirare har svårt att förlika sig med av ren principip..
Ahh, vad skönt det känns när nån tar sig besväret att skriva ett målgruppsanpassat svar!
luxlove.gif


Har sen tidigare en jet-hjälm från biltema. Den har funkat utomordentligt bra för moppeåkning, men när man börjar närma sig motorvägshastigheter börjar det märkas att den inte riktigt är anpassad för detta. Säkerheten är väl inte den bästa heller, en punkt som det är dumt att snåla på.

Låg vikt är helt klart positivt. Designmässigt får den gärna vara ljus (vit) då den (förhoppningsvis) blir mindre varm av solljuset sommartid. En ickeöppningsbar integralhjälm är kanske bäst iallafall. Ska isåfall börja med att pröva biltemas variant och ha den som referens mot de dyrare märkeshjälmarna.

När det gäller passform får den inte trycka för hårt mot pannan, får en enorm huvudvärk då.
Hade ingen aning att man kunde "låna" hjälmar från butiker för provkörning! :)

Hittade för övrigt en bra filmsnutt ang hjälmbrus:
http://www.youtube.com/watch?v=N_npoXgM8u4
 
Top